Jak sprawdzić firmę przed przeprowadzką

Image

Rzeczy, które zabierasz ze sobą podczas przeprowadzki są dla Ciebie z różnych względów ważne. Wiemy o tym. Chcesz skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, która będzie rzetelna, wiarygodna, a przy tym zadba o bezpieczeństwo Twoich rzeczy. To całkiem zrozumiałe. W jaki sposób można zabezpieczyć swoje interesy? Należy sprawdzić firmę przed skorzystaniem z jej usług. W jaki sposób możesz sprawdzić firmę przeprowadzkową przed zleceniem jej przeprowadzki? O tym poniżej!

Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana

Sprawdzenie wiarygodności firmy powinieneś zacząć od ustalenia, czy przedsiębiorstwo prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą. Każda zarejestrowana firma przeprowadzkowa widnieje w odpowiednim rejestrze. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych jest to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej < https://aplikacja.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx>.  W CEiDG znajdziesz również spółki cywilne. Z kolei w przypadku spółek handlowych, rejestrem właściwym jest KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy <https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html>. Jeśli firma przeprowadzkowa, którą sprawdzasz została zarejestrowana, to już połowa sukcesu. Proponujemy jednak sprawdzenie, czy to nie jest jakaś firma „krzak”. Jak to zrobić? Sprawdź siedzibę firmy, a dokładniej miejsce, w którym ulokowana jest siedziba główna firmy.

Co z działalnością nierejestrowaną?

Obowiązujące przepisy prawa, umożliwiają osobom fizycznym prowadzenie tzw. działalności nierejestrowej, zwanej również działalnością nierejestrowaną. Jeśli nie wiesz, czym jest działalność nierejestrowana, jakie usługi można na niej świadczyć, już wyjaśniamy. Działalność nierejestrowana to działalność nieewidencjonowana. Jej funkcjonowania w polskiej przedsiębiorczości zostało uregulowane w art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Zgodnie ze wspomnianym przepisem prawa, nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej (art. 5 Prawo przedsiębiorców). W praktyce oznacza to, że osoba fizyczna może prowadzić zorganizowana działalność zarobkową, jeśli zostaną spełnione 3 przesłanki:

  • osoba planująca prowadzić działalność nierejestrową jest osobą fizyczną,
  • w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej,
  • przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Działalność nierejestrowana wydaje się być interesującym rozwiązaniem dla początkujących osób działających w branży. Z pozoru nie ma większych różnic dla konsumenta, czy firma prowadzi działalność zarejestrowaną. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Zastanów się z czego wynikają niskie przychody firmy.

Zalety współpracy z zarejestrowaną firmą przeprowadzkową

Wielu klientów firm przeprowadzkowych koncentruje się wyłącznie na cenie usług. To duży błąd. Jakość, terminowość i rzetelność ma duże znaczenie w tej branży. Prowadzenie zarejestrowanej działalności gospodarczej pociąga za sobą szereg konsekwencji. Przede wszystkim odpowiedzialność za jakość świadczonych usług przez klientem. Zarejestrowane firmy ponoszą wysokie koszty prowadzonej działalności, dlatego dążą do tego, aby jakość świadczonych usług była jak najwyższa. Jakie są zalety zlecenia przeprowadzki zarejestrowanej firmie? Przede wszystkim:

  • bezpieczeństwo,
  • najczęściej posiadanie odpowiednich ubezpieczeń,
  • jasne warunki współpracy,
  • bezproblemowe pociągnięcie do odpowiedzialności firmy za ewentualne szkody.

Specjalizacja firmy – czy ma znaczenie?

Specjalizacja firmy ma duże znaczenie. Warto sprawdzić jaką posiada wybrana przez Ciebie firma przeprowadzkowa. Na rynku funkcjonują firmy, które świadczą usługi przede wszystkim związane z transportem, ale są również takie, których usługi obejmują przede wszystkim przeprowadzki. Specjalizacja firmy przekłada się bezpośrednio na jakość świadczonych usług i kompetencje firmy. Doświadczona w danej dziedzinie firma, doskonale wie w jaki sposób zrealizować usługę. Wybór właściwej firmy, która specjalizuje się w danych usługach wpływa zatem na Twoje zadowolenie i pewność, że usługa zostanie wykonana tak, jak powinna. 

Opinie o firmie – gdzie sprawdzić

Oczywistą czynnością, którą zawsze warto wykonać przed wyborem firmy przeprowadzkowej jest zapoznanie się z wrażeniami klientów ze współpracy z nią. Powinieneś zatem poznać opinie o firmie. Gdzie sprawdzić opinie? Jest kilka opcji. Przede wszystkim:

  • sprawdź referencje firmy,
  • poczytaj opinie w Internecie,
  • popytaj znajomych.

Jeśli chcesz poznać opinie o firmie przeprowadzkowej, możesz poprosić pracownika firmy o przesłanie referencji. Niektóre firmy przeprowadzkowe mogą nie posiadać referencji od klientów, a wciąż mieć grono zadowolonych klientów. Z referencjami jest jeszcze jeden problem. Jeśli przygotowała je osoba prywatna, trudno udowodnić ich wiarygodność. W jaki jeszcze sposób można sprawdzić opinie o firmie? Gdzie ich szukać? W sieci internetowej! Jest takie powiedzenie, jeśli czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje. Trochę w tym prawdy. Jeśli chcesz poznać opinie na temat firmy przeprowadzkowej w Internecie, powinieneś przede wszystkim poczytać opinie użytkowników portali społecznościowych i grup dyskusyjnych. Z pewnością na forach tematycznych pojawiają się opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne od klientów na temat poszczególnych firm. Warto jednak skorzystać z dobrodziejstwa najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie- Facebooka. Znajdziesz tam prawdopodobnie wszystko to, czego potrzebujesz, aby mieć pogląd na temat jakości świadczonych przez firmę przeprowadzkową usług.

Teraz kiedy już wiesz, jak sprawdzić firmę przed przeprowadzką, możesz podjąć świadomy wybór.